
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | |
| Lead Free | Contains Lead |
| RoHS | Compliant |
| Contact Material(Contact Finish) | Beryllium Copper |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 4.5 A |
| Gender | Socket (Female) |
| Connector Type | Receptacle |
| Number of Positions | 24 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Insulation Material | Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Contact Style | Board to Board |
| Contact Mating Length | 3.18 mm |
| Contact Shape | Circular |
| Contact Finish Thickness - Mating | 760 nm |
| Termination Post Length | 3.18 mm |
Stock: 277
Distributors
pcbx
Unit Price$11.96560
Ext.Price$11.96560
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $11.96560 | $11.96560 |
| 10 | $9.93172 | $99.31720 |
| 25 | $9.91890 | $247.97250 |
| 50 | $9.08183 | $454.09150 |
| 100 | $8.31540 | $831.54000 |
| 300 | $7.61365 | $2284.09500 |
| 500 | $6.97112 | $3485.56000 |
| 1000 | $6.38290 | $6382.90000 |
